אזרחות

מקצוע אזרחות הוא תחום לימוד הנלמד בבית ספרינו  ועוסק בחינוך פוליטי ואקטואלי לאזרחות פעילה ומעורבות חברתית במדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. תחום לימוד זה הוא אחד ממקצועות החובה לקבלת תעודת בגרות ברמה של שתי יחידות לימוד במשך שנתיים משנות התיכון.

מתוך שתי היחידות, יחידה אחת מוקדשת לביצוע מטלה אזרחית הכוללת בתוכה איתור בעיה אזרחית על ידי התלמידים, בדיקה מקיפה שלה, ניתוחה ומציאת פתרונות אפשריים. ביחידה זו נעשית העבודה בקבוצות לימוד קטנות והיא מלווה באופן צמוד על ידי המורים לאזרחות. היחידה השנייה היא מבחן בכתב על חומר הלימוד העיוני.

לימודי מקצוע האזרחות מבקשים להעניק לתלמידי בית הספר בדרכם לאזרחות מיפוי של החברה הישראלית והתמודדות עם שאלות יסוד אשר קשורות למהותה היהודית-דמוקרטית. התוכנית משותפת לכל מגזרי מערכת החינוך: הממלכתי-חילוני, ממלכתי-דתי, החינוך הערבי והחינוך הדרוזי, בשאיפה להדגיש את המשותף לכל מרכיבי החברה הישראלית תוך הכרה בייחודן של הקבוצות החברתיות השונות המרכיבות אותה.

נושאים הנכללים בלימודי אזרחות:

לימודי אזרחות ודמוקרטיה בבית ספרינו מטפחים תפיסת עולם ערכית-מוסרית של אזרחים אחראיים כלפי סביבתם, ורגישים כלפי השונה והחלש בתוכה. אחת המטרות של המקצוע לחנך אזרח פעיל ולכן בנוסף ללימודי  אזרחות כמקצוע מתנהלים בבית ספרנו פרויקטים חינוכיים רבים.

פרויקט יוניסף  שהוקדש לנושא זכויות הילד הפעיל קבוצת תלמידים  אכפתיים ומעורבים, ובעלי מוטיבציה להשפיע על עתיד החברה בה הם חיים.  הפרויקט קיבל הכרה במשרד החינוך. קורסי הלימוד מגוונים ורלוונטיים מאד להוויית החיים הדינאמית בחברה הישראלית.

פרויקט ספר דיגיטלי נתן אפשרות לכל תלמיד להביע את עצמו בדרך כתיבה ופרסום ספר דיגיטלי שהוקדש  לנושאים אזרחיים.

"אזרחות פעילה"

נושא ההתנדבות בקהילה, במסגרת התוכנית "אזרחות פעילה", מתקיים מתוך אמונה בחשיבות המעורבות הפעילה בקהילה. 
כל תלמיד בתיכון' בוחר לעצמו, מתוך מגוון אפשרויות, מקום /מוסד/מסגרת בה הוא רוצה להתנדב
התוכנית מלווה על ידי מחנכים ורכזים ההתנדבות בבית הספר.

במסגרת ה"אזרחות הפעילהמתנדבים התלמידים בתחומי התנדבות שונים בעיר, כל ילד בוחר את תחום ההתנדבות הקרוב לליבו ומשקיע בו לפחות פעם בשבוע, במוסדות שונים בעיר: בית מתנ"ס,  מכבי אש, משטרת ישראל, מד"א ועוד.